Partilerin ilçe seçim kurulu kararlarına itiraz süresi sona erdi

31 Mart’ta gerçekleştirilen yerel seçimlerin ardından siyasi partiler birçok yerde sonuçlara itiraz etti. İtiraz başvuruları için ilçe seçim kurullarının verdiği kararlara itiraz süresi bugün saat 17.00’de sona erdi.

AKP, daha önce kendisinde olan ve seçimde kaybettiği birçok belediyenin seçim sonuçlarıyla ilgili itirazda bulundu. AKP ve MHP, CHP’nin İstanbul’da yeni 12 ilçeyi kazandığı seçimlerde Gaziosmanpaşa ve Beykoz’da sonuçlara itiraz etti. Beykoz’da yapılan itiraz reddedilirken, Gaziosmanpaşa’da ise oyların yeniden sayılmasına karar verildi. Yapılan sayımda sonuç değişmedi ve belediye başkanlığı CHP’de kaldı.

Cumhur İttifakı ortakları AKP ve MHP de birçok yerde birbirlerinin kazandıkları belediye seçimi sonuçlarına itiraz etti. AKP, Gümüşhane’de MHP’nin adayının kazandığı seçime itirazda bulundu. AKP’nin itirazı kabul edilerek oylar yeniden sayıldı ancak sonuç değişmedi. Elazığ’ın Keban ilçesinde MHP’nin adayı kazanması üzerine AKP itiraz başvurusu yaptı. Ağın ilçesinde de AKP’nin kazandığı seçim sonuçları için AKP itirazda bulundu. Çorum’un Uğurludağ ilçesinde de AKP ve MHP, seçim sonuçları nedeniyle karşı karşıya geldi. MHP, sonuçlara itiraz etti.

CHP 43 YERDE İTİRAZ ETTİ

CHP, Ankara’da Kızılcahamam, Bala, Evren ve Altındağ’da, Adana’da Pozantı ve Yüreğir’de, Ağrı’da Patnos, Eskişehir’de Sivrihisar, Çanakkale’de Gelibolu ilçe belediyelerindeki seçim sonuçları ile Kırklareli ve Hatay belediye seçimlerinin de aralarında olduğu 43 il, ilçe ve beldede itiraz başvurusu yaptı. CHP’nin kazandığı belediyelerle ilgili de AKP, MHP ve diğer partiler toplam 23 itiraz başvurusunda bulunuldu.

İŞTE PARTİLERİN SEÇİM SONUÇLARINA İTİRAZ ETTİĞİ YERLER

BAYBURT

Bayburt’ta MHP’nin Belediye Başkanlığı seçim sonuçlarına itirazı üzerine oylar yeniden sayıldı, sonuç değişmedi. Kesin olmayan sonuçlara göre, Bayburt Belediye Başkanlığına AKP’li Mete Memiş seçildi.

SAMSUN

Samsun’un Bafra ilçesinde seçimlere katılmadığı halde oy pusulasında Memleket Partisi’nin logosu ve bu logonun altında da DSP’nin adayı Murat Arabacı’nın ismi yer aldı. AKP Adayı Hamit Kılıç’ın belediye başkanlığını kazandığı ilçede seçimin iptali için CHP, İYİ Parti, Memleket Partisi, Yeniden Refah Partisi ve DSP, seçimlerin iptal edilmesi için başvuru yaptı. İlçe Seçim Kurulu 5 partinin talebini reddetti.

KOCAELİ

AKP’nin 1.395 oyla kazandığı Körfez ilçesinde CHP, sandıkların tamamına itiraz etti. İtirazları değerlendiren İlçe Seçim Kurulu oyların yeniden sayılması talebini reddetti.

NEVŞEHİR

Ürgüp’te MHP temsilcileri, İlçe Seçim Kuruluna başvurarak 8 bin 952 seçmenin kayıtlı olduğu 27 sandık için sonuçlara itiraz etti.

Nevşehir’in Avanos ilçesinde AKP’nin resmi olmayan seçim sonuçlarına usulsüz değerlendirme yapıldığı gerekçesiyle yaptığı itiraz başvurusu YSK tarafından reddedildi.

Ürgüp’te CHP’nin adayı Ali Ertuğrul Bul’un 5 bin 170 oy alarak seçimi kazanmasına, 5 bin 134 oy alan Mehmet Öz’ün partisi MHP itiraz etti. Oyların yeniden sayılması sonucu CHP’li Bul seçimi kazandı.

ELAZIĞ

Elazığ’ın Keban ilçesinde MHP’nin belediye başkan adayı Yücel Doğan, 891 oy alarak seçimleri kazandı. AKP’nin adayı Fethiye Atlı ise 768 oy aldı. AKP Keban İlçe Başkanı Turgay Toprak, MHP’li Yücel Doğan’ın Elazığ Su Ürünleri Yetiştiricileri Üretici Birliği Başkanlığından belirlenen sürede istifa etmediği için adaylığının geçerli olmadığı gerekçesiyle Keban İlçe Seçim Kurulu’na başvurdu.

Ağın ilçesinde AKP’nin belediye başkan adayı Şeref Çakar 538 oy, MHP’li Ali Uslu ise 476 oy aldı. Uslu’nun 62 oy farkla kaybettiği seçimin sonuçlarına MHP itiraz etti. Ağın İlçe Başkanı Emre Özer, Ağın İlçe Seçim Kuruluna yaptığı itirazda, Ağın Belediye personeli Suat Uyanık’ın sahte su abonelikleri yaparak ilçeye usulsüz bir şekilde ikamet taşımasının yapıldığını ileri sürdü.

ÇORUM

Çorum’un Uğurludağ ilçesinde Cumhur İttifakı ortakları AKP ve MHP, seçim sonuçları nedeniyle karşı karşıya geldi. Uğurludağ Belediye Başkanlığını 13 oy farkla AKP’li adayın kazandığı seçimin sonuçlarına MHP itiraz etti. Seçimlerde 92 oyun geçersiz sayıldığını belirten MHP’liler, oyların yeniden sayılmasını istedi. İlçe ve il seçim kurulunun itirazı reddetmesi üzerine MHP YSK’ya başvurdu.

ARTVİN

Artvin’in Yusufeli ilçesinde AKP’nin itirazı üzerine oyların sayımı yeniden yapıldı. Başkanlık yarışını 47 oy farkla önde bitiren CHP’nin adayı Barış Demirci’nin oyu 1 oy artarak fark 48’e çıktı. CHP’nin adayı Barış Demirci 1954 oy alarak başkan seçilirken, AKP’nin adayı Mustafa Demirkıran bin 918 oyda kaldı.

ARDAHAN

Ardahan’da belediyeyi CHP kazandı. AKP Ardahan Belediye Başkan adayı Yunus Baydar ise seçimde ıslak imzalı tutanakların olmadığı ve sandık görevlisinin yerine başka bir görevli geldiği iddiasıyla seçimin iptali için ilçe seçim kuruluna başvurdu.

İZMİR

İzmir’in Dikili ilçesinde CHP’den aday gösterilmeyince bağımsız aday olan Adil Kırgöz’ün gerisinde kalarak seçimi kaybeden Kemal Doyuran sonuçlara itiraz etti. Doyuran geçersiz sayılan 1545 oyun yeniden sayılmasını istedi.

Selçuk Belediyesi’nin eski başkanlarından eski CHP’li, bağımsız aday Hüseyin Vefa Ülgür, CHP’nin mevcut Selçuk Belediye Başkanı Filiz Ceritoğlu Sengel’in 367 oy farkla kazandığı seçime itiraz etti. İtirazı değerlendiren İlçe Seçim Kurulu, sayımı tekrarladı. Yapılan son sayıma göre; geçersiz kabul edilen 1380 oya ait pusulalar yeniden değerlendirildi ve CHP’li Sengel, Ülger ile arasındaki oy farkını 374’e yükseltti.

CHP ise İzmir’de kaybettiği iki ilçeden biri olan Aliağa’da seçim sonuçlarına itiraz etti.

ŞANLIURFA

Şanlıurfa’nın DEM Parti’nin kazandığı Hilvan ilçesinde oy yakma görüntülerinin ortaya çıkmasının ardından Hilvan İlçe Yüksek Seçim Kurulu, seçimlerin yenilenmesine karar verdi. İlçe belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği ile mahallelerdeki muhtarlık seçimleri yeniden yapılacak. 

AKP, DEM Parti’nin seçimi kazandığı Ceylanpınar, Halfeti, Suruç ve Viranşehir ilçelerinde de sonuçlara itiraz etti. DEM Parti’nin kazandığı Halfeti’de AKP’nin itirazı üzerine seçim tekrarlanacak.

KARS

DEM Parti, taşımalı seçmenlerin oy kullandığı, hile ve usulsüzlükler yaşandığı iddiasıyla Kars’ta seçimlerin yenilenmesi için itiraz etti. İtirazın reddedilmesi üzerine DEM Parti İl Seçim Kuruluna başvuru yaptı.

KAYSERİ

Kayseri’nin Pınarbaşı ilçesinde MHP’de olan belediye başkanlığını CHP’nin adayı kazandı. MHP sonuçlara itiraz etti ve seçimin yenilenmesine karar verildi. CHP, karara itiraz etti. 

ADIYAMAN

Adıyaman Besni’de CHP, kısıtlıların oy kullandığı gerekçesiyle seçimin iptalini istedi. Ancak itiraz reddedildi.

KIRKLARELİ

CHP, az bir oy farkıyla MHP’li adaya karşı kaybettiği Kırklareli’nde seçim sonuçlarına itiraz etti. İlçe seçim kurulu, CHP’nin itirazını reddetti. CHP, il seçim kuruluna yeniden itirazda bulundu. CHP, Kırklareli’nin Karahalil, Üsküp, Büyükkarıştıran ve Kaynarca beldelerindeki sonuçlara da itiraz başvurusu yaptı.

SÜREÇ NASIL İŞLEYECEK?

İl seçim kurulları, ilçe seçim kurullarının kararlarına yapılan itirazları 7 Nisan saat 17.00’ye kadar karara bağlayacak. İl seçim kurullarından çıkacak kararlara karşı YSK’ya itiraz etmek için son tarih 10 Nisan Çarşamba günü saat 17.00 olacak. İl seçim kurulu kararlarına karşı olağanüstü itiraz için son tarih ise 14 Nisan Pazar günü saat 17.00 olarak belirlendi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x